روغن های شفابخش: سنبل هندی

[ad_1]

سنبل هندی یک گیاه علفی است که در جنوب و شرق آسیا به عمل می آید. این گیاه دارای رایحه لیمو بوده و از آن تحت عنوان سنبل لیمویی نیز یاد می شود. روغن سنبل هندی را می توان با استفاده از تقطیر جوشانده برگ ها و ساقه ها و ریشه های گیاه در آب به دست آورد.

روغن های شفابخش: سنبل هندی

جدا از این که روغن سنبل هندی را می توان به عنوان یک طعم دهنده در غذا و نوشیدنی ها به کار گرفت، برخی از خواص دارویی نیز به آن نسبت داده می شود. این ماده یک دافع قوی برای حشرات به شمار آمده و می توان آن را به صورت موضعی و یا به عنوان جزئی از افشانه ها به کار گرفت.

روغن های شفابخش: سنبل هندی

ضدباکتری بودن

این روغن باکتری های مضر را از بین برده و اجازه باقی ماندن آنها را در بدن نمی دهد. این ویژگی کمک می کند تا زخم های داخلی و به ویژه زخم های موجود در روده بزرگ، میزاب راه، مثانه، معده، دیگر مجاری ادراری، پروستات و کلیه عفونت نکرده و در صورت عفونی شدن زودتر درمان گردند.

مبارزه با افسردگی

روغن سنبل هندی با اضطراب، ناراحتی و احساسات منفی مبارزه کرده و احساس سرخوشی و خوشحالی را به انسان تلقین می کند. برای این هدف لازم است که چند قطره از این روغن را روی پنبه یا پارچه ریخته و یا این که به شکل مستقیم از ظرف حاوی آن استنشاق نمایید.

ضدعفونی کنندگی

این خاصیت روغن سنبل هندی باعث می شود تا زخم های عفونی و همین طور عفونت های مجاری ادراری درمان گردند. از سوی دیگر این روغن کمک می کند تا از تشکیل عفونت مجدد در ارگان هایی مثل کلیه، مثانه و میزاب راه جلوگیری شود.

ضدگرفتگی

مصرف روغن سنبل هندی باعث رفع گرفتگی عضلات حرکتی، سیستم تنفسی و اعصاب می گردد. این ماده از گرفتگی های قاعدگی جلوگیری کرده و علائم دردناکی ماهیچه ها و سرفه های شدید را برطرف می سازد.

ضدالتهاب بودن

روغن سنبل هندی در کاهش التهاب و به ویژه التهاب های کبد، معده، روده ها، و سایر اجزای سیستم گوارش مفید است. همین طور می توان التهابات ناشی از مصرف الکل، ناشی از عوارض جانبی داروهای خاص، غذاهای آلرژی زا، بیمارهای های خاص و تاثیر هر گونه ماده سمی را با مصرف این روغن التیام داد. برای درمان مفاصل می توان چند قطره از روغن سنبل هندی را در روغن نارگیل حل نموده و به صورت موضعی مصرف نمود.

رفع بوی بد بدن

رایحه تند و جذاب لیمو به روغن سنبل هندی کمک می کند تا به عنوان یک عامل رفع کننده بوی بد بدن به کار گرفته شود. این ماده به مقدار کم در افشانه های تجاری به کار گرفته می شود. با این وجود باید مراقب بود که از اعمال مستقیم زوغن به بدن خودداری گردد؛ چرا که می تواند باعث ایجاد خارش در پوست گردد. همین طور می توان چند قطره از روغن سنبل هندی را در وان آب ریخته و با آن حمام نمود.

کاهش دادن استرس

استفاده استنشاقی از روغن سنبل هندی می تواند استرس را کاهش داده و افکار منفی را از شخص دور نماید. ماساژ دادن این روغن علاوه بر استنشاق آن دارای اثرات مشابه است. این ماده همین طور برای درمان اختلالات خواب موثر بوده و به افراد بدخواب کمک می کند.

عرق آوری

روغن سنبل هندی یک ماده عرق آور بوده و به سموم، نمک، آب، چربی و دیگر مواد زاید از بدن کمک می کند. با این کار بدن سبک تر شده و از تب کاسته می شود. همین طور بهداشت پوست بهبود یافته و بسیاری از عفونت های پوستی مهار می گردند.

ادرارآوری

افزایش تعداد دفعات ادرار می تواند از اثرات استفاده از روغن سنبل هندی باشد. با این کار مواد زاید و سمی از جمله اسید اوریک، صفرا، اسیدها و نمک های اضافی دیگر، و همین طور آب و روغن از بدن دفع می گردند. این کار باعث کاهش وزن، رفع عفونت های مجاری ادراری، دفع مواد سمی، سنگ کلیه، درمان رماتیسم، آرتروز، بهبود گوارش و سلامت قلب می گردد.

تب بری

در خاصیت تب بری روغن سنبل هندی سه ویژگی به شکل همزمان تاثیرگذارند. افزایش تعریق موجب کاهش دمای بدن می گردد، خواص ضدالتهاب ناراحتی نقاط ملتهب را کاهش داده و ویژگی ضدمیکروبی و ویروسی باعث از بین رفتن عامل ایجاد تب می شود.

قارچ کشی

روغن سنبل هندی از رشد قارچ ها جلوگیری کرده و آنها را نابود می سازد. این روغن در نابودسازی قارچ های ناحیه گوش، بینی و اطراف دهان بسیار موثر است. به شکل ویژه قارچ هایی که در سوراخ گوش رشد می کنند می توانند بسیار خطرناک باشند. برای این کار لازم است که روغن به صورت موضعی و با در نظر گرفتن احتمال بروز حساسیت مصرف گردد. برای دریافت نتیجه بیشتر پیشنهاد می شود که آن را با روغن نارگیل مخلوط کرده و مصرف نمایید.

دفع کنندگی حشرات

یکی از اصلی ترین ویژگی های روغن سنبل هندی دفع حشراتو کشتن آنهاست. این روغن به شکل ویژه روی گونه خاصی از پشه موثر است که باعث انتقال تب زرد و تب دنگ می گردد. به همین شکل در صورت استعمال موضعی می توان با شپش و کنه ها نیز مقابله نمود.

تحریک کنندگی

اثر تحریک کنندگی روغن سنبل هندی باعث می شود تا گردش خون بهبود یافته و ترشح هورمون ها و آنزیم ها از غده ها افزایش پیدا کند. همین طور این ویژگی به فعالیت بیشتر مغز و سیستم عصبی می انجامد. این ماده همین طور به تحریک سازوکارهای ایمنی و سوخت و ساز بدن منجر می شود.

انگل کشی

روغن سنبل هندی برای نابودسازی کرم های روده (هم گرد و هم نواری) کارساز است. خوراندن این روغن به بچه ها که بیشتر در معرض آلودگی به این نوع انگل ها قرار دارند می تواند مفید باشد. با این کار سلامتی و رشد کودکان رشد چشم گیری خواهد داشت.

دیگر ویژگی ها

از این روغن می توان برای درمان مشکلات دیگری نظیر چربی مو و پوست، تپش غیرعادی قلب، خستگی، سردرد، سرگیجه، و مشکلات گوارشی به کار برد.

موارد هشدار و منع مصرف

زوغن سنبل هندی هیچ گونه سمیت ذاتی نداشته ولی می تواند در صورت استفاده در دوز بالا باعث ایجاد خارش و حساسیت در پوست گردد. استفاده از این روغن روی پوست کودکان و زنان باردار توصیه نمی شود.

[ad_2]

لینک منبع

دسته‌هادسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *