همه چیز درباره آنوریسمی آئورت شکمی: معرفی و علائم

[ad_1]

آنوریسمی آئورت شکمی محدوده ای از آئورت شکمی است که در آن رگ آئورت از قطر طبیعی خود خارج شده و تا ۵۰ درصد پهن تر می گردد. آئورت شکمی که در حالت طبیعی قطری به اندازه یک شلنگ آب را دارد مسئول خون رسانی به بخش های پایینی بدن است. به دلیل اهمیت این عضو در خونرسانی بدن، پاره شدن آن می تواند عوارضی شدید و حتی مرگ را در پی داشته باشد.

همه چیز درباره آنوریسمی آئورت شکمی: معرفی و علائم

بسته به میزان و پیشرفت این عارضه در بدن، نوع برخورد می تواند از مراقبت مداوم پزشکی تا جراحی به منظور رفع مشکل متفاوت باشد. در صورت مشاهده شده آنوریسمی آئورت شکمی، پزشک به شکل دقیق آن را مورد پایش قرار داده تا در صورت لزوم برای جراحی آن برنامه ریزی نماید. در صورتی که جراحی برای درمان آئورت در حالت پاره شده باشد، خطر زیادی در آن وجود دارد.

علائم

آنوریسمی آئورت شکمی اغلب به صورت تدریجی بروز می کند. بدین ترتیب نمی توان انتظار نشانه خاصی از آن را داشت و در نتیجه اغلب بدون علامت است. در برخی از موارد، آئورت شکمی هیچ گاه دچار پارگی نخواهد شد. در مقابل در بسیاری از موارد، این رگ به صورت تدریجی شروع به اتساع می نماید. سرعت این کار در برخی از موارد نسبتا زیاد است. تشخیص این که آئورت کی دچار پارگی می گردد، کاری نسبتا دشوار است.

با این وجود افرادی که مبتلا به این عارضه هستند اغلب نشانه های زیر را در خود مشاهده می کنند:

  • احساس تپش در داخل شکم و نزدیک ناف
  • درد عمیق و دائمی در داخل شکم یا یک طرف آن
  • درد پشت

در صورتی که هر کدام از این علائم شامل درد پشت شدید یا درد در شکم را مشاهده کردید، سریعا به اورژانس مراجعه نمایید.

مراجعه به پزشک

علائم ذکر شده در بالا برای افرادی است که بایست هر چه زودتر به پزشک مراجعه نمایند. در ادامه پیشنهادهایی آورده می شود که برای افراد فاقد این نشانه ها معتبر است.

از جایی که مردان بیش از زنان و افراد سیگاری بیش از غیرسیگاری ها در معرض آنوریسمی آئورت شکمی قرار دارند، تمامی مردان ۶۵ تا ۷۵ ساله که سابقه مصرف سیگار را دارند، بایست تحت غربالگری قرار گیرند. این کار با استفاده از ابزارهای فراصوت انجام می پذیرد. حتی برای مردان در این محدوده سنی که وابسته به مصرف سیگار نیستند هم پزشک ممکن است با توجه به شرایطی از جمله استعداد خانوادگی غربالگری را تجویز نماید. برای اشخاص دارای سابقه خانوادگی سن غربالگری حتی به ۶۰ سال نیز می رسد. به شکل معمول مردان سفیدپوست نسبت به دیگران بیشتر به آنوریسمی آئورت شکمی دچار گردند.

تا به امروز در مورد زنان ۶۵ تا ۷۵ ساله که دارای سابقه بیماری خانوادگی بوده و یا این که سیگار مصرف می نموده اند، دستورالعملی برای غربالگری وجود ندارد. این کار تنها با نظر پزشک ضرورت پیدا می کند. به شکل معمول زنانی که سابقه مصرف سیگار را ندارند، نیازی به انجام آزمایش غربالگری ندارند.

[ad_2]

لینک منبع

دسته‌هادسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *